Dofinansowanie z UE – w jaki sposób się ubiegać?
Założenie oraz prowadzenie biznesu w krajowej gospodarce i lokalnych realiach nie należy do najłatwiejszych. Zagmatwana biurokracja i rozległy system podatkowy nie upraszczają przedsiębiorcom pracy. To naturalnie dzięki przystąpieniu do UE Polacy mają możliwość oraz możliwości korzystania z przeróżnych programów, jakie Unia tworzy dla obywateli. Przedsiębiorcom ubieganie się o pieniądze na prowadzenie biznesu gwarantują dofinansowania oraz pomoc gospodarcza, która wpływa też na rozwój gospodarki poszczególnych państw. Nie jest to jednak łatwa procedura, albowiem proces ubiegania się o dofinansowanie także ma swoje regulacje. W poniższym artykule przedstawimy krok po kroku, jakie dokumenty należy złożyć i gdzie, by ubiegać się o dofinansowanie unijne. Przedstawimy również kilka innych możliwych opcji, które pomogą Państwu w uporaniu się z biurokracją oraz ustawami prawnymi. Obalimy również powszechnie panujące mity – np. że, aby dostać dofinansowanie unijne, należy być zgłoszonym w urzędzie pracy, jako bez zatrudnienia.
Dodatkowe pieniądze z UE – start firmy z dotacją
Wielu początkujących przedsiębiorców, jacy chcą rozwinąć swój biznes i pozyskać pieniądze z unii decyduje się na wynajęcie doradcy, jaki pomaga przejść przez cały proces ubiegania się. Taka osoba na pewno będzie pomocna, albowiem w teorii ma być wyszkolona z obrębu działalności UE i pomoże przygotowywać wnioski i projekty dokumentów. Zorientowanie się, czy programy prowadzone przez UE są zgodne z profilem naszej idealnej działalności to pierwszy krok, jaki musimy zrealizować, by dostać dotację unijną. Nabór wniosków o dotację przeważnie odbywa się w formie publicznego ogłoszenia, o zaproszenie do składania wniosków, a charakter prowadzonej aktywności ma obowiązek być zgodny z interesami UE. Skomplikowaną i rozległą procedurą wydaje się być samo napisanie takiego wniosku. W głównej mierze należy wiedzieć, iż przedsiębiorca musi mieć ułożony trafny biznesplan, w którym planuje wszystkie wydatki, jakich dokona, by rozwinąć swoją markę i jakie to będzie miało skutki.
Składanie wniosku oraz ubieganie się o wniosek – krok po kroku
Zawarte we wniosku wydatki muszą odzwierciedlać możliwe potrzeby przedsiębiorcy, bowiem wtedy ma on większe szanse na przyznanie dofinansowania. Po wypełnieniu wniosku, wybraniu słusznego programu oraz wypełnieniu koniecznych dokumentów, wypada właściwie złożyć i przekazać wszystkie nagromadzone materiały – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Na weryfikację dokumentów i przekazanie odpowiedzi zwrotnej przedstawiciele UE mają około 3 miesięcy. Kiedy dokumenty zostaną zaakceptowane, pozostaje wyłącznie podpisać umowę z instytucją, jaka to dofinansowanie przyznaje. Najczęściej wypłacenie dotacji ma formę refundacji już poniesionych kosztów, wobec tego potrzebne jest złożenie należytych faktur oraz dokumentów pobocznych. Należałoby pamiętać też, że trzymanie się postulatów zawartych w umowie to niezbędność, albowiem w innym wypadku, środki mogą nie pozostać wypłacone.
Własna jednostka gospodarcza z dotacją unijną – w jaki sposób wystartować?
W teorii dofinansowania unijne są dedykowane każdemu obywatelowi UE, który pragnie rozwijać gospodarkę swojego państwa oraz przystąpić do prowadzenia działalności. W praktyce jednak co poniektóre grupy społeczne mają większe realne szanse na pozyskanie takiego dofinansowania aniżeli inne. Warto wiedzieć także, że dofinansowanie nie zawsze wiąże się z przekazaniem pieniędzy na rozwój biznesu. Dotacja ma okazję posiadać formę refundacji, pożyczki lub ewentualnie gwarancji, a kwota takiego wynagrodzenia jest stricte określona w umowie oraz nie zawsze wynosi tyle, ile pozostało zademonstrowane na wniosku. Do programów, na które Unia Europejska chętnie przyznaje dofinansowania, należą: rozwój regionalny oraz obszarów miejskich, integracja społeczna, tworzenie innowacyjnych miejsc pracy, rozwój rolnictwa oraz obszarów wiejskich, badania naukowe oraz innowacje, rybołówstwo, gospodarka morska, polityka morska. Charakterystyczną cechą dotacji unijnych jest ich wielkość i różnorodność, co potęguje możliwość ich możliwego uzyskania.